SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Matskedar 13857388
*
nr 1385 7388
Matskedar
4 st, silver, olika. Vikt: ca 155g. Längd: 19 cm
Utrop:
600 kr
Såld:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 22 mars 2021
kl 18:51:34
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
18/3 14:15:51
1
Vinnande bud
18/3 18:04:50
2
350 kr
18/3 18:04:50
1
400 kr (Budbetjänt)
20/3 18:35:32
3
600 kr
20/3 18:35:32
1
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: matskedar olika silver ädelmetall
-
7012 Bestick
32 delar, Rostfritt, Nobel, Gunnar Cyrén (1931-201..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:52
-
6073 Bestick
88 delar, Nysilver, Gense, Svenskt Spets, 60 kniva..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:00
-
7039 Champagnevispar
18 st, Nysilver, St & Co. Längd: 16 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:42
-
7055 Fat
+ kaffeskedar, 1 + 10 delar, silver. Längd: 11 cm,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:05
*
Matskedar
Läs om budbetjänten
nr 1385 7388
Matskedar
4 st, silver, olika. Vikt: ca 155g. Längd: 19 cm
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 22 mars 2021 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
18/3 14:15:51 | 1 | Vinnande bud |
18/3 18:04:50 | 2 | 350 kr |
18/3 18:04:50 | 1 | 400 kr (Budbetjänt) |
20/3 18:35:32 | 3 | 600 kr |
20/3 18:35:32 | 1 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: matskedar olika silver ädelmetall
-
7012 Bestick
32 delar, Rostfritt, Nobel, Gunnar Cyrén (1931-201..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:52 -
6073 Bestick
88 delar, Nysilver, Gense, Svenskt Spets, 60 kniva..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:00 -
7039 Champagnevispar
18 st, Nysilver, St & Co. Längd: 16 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:42
-
7055 Fat
+ kaffeskedar, 1 + 10 delar, silver. Längd: 11 cm,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:05